2016 m. sausio 4 d., pirmadienis

Kalėdinė dovana - vandens filtrų montavimas


Pirmiausia visus skaitovus sveikiname su jau praėjusiomis šventėmis :) kurios mums buvo pirmos savo namuose.  O mes artėjančių švenčių proga nusprendėme pasidovanoti sau dovanėlę, apie kurią iš pradžių net nesvarstėme, tačiau teko koreguoti savo biudžetą ir skirti dalį jo vandens filtravimo sistemai.

Gręžinya mūsų 55 m. gylio, darytas prieš daugiau nei metus laiko. Šią vasarą atlikome vandens tyrimus ir likome nemaloniai nustebenti. Manganas, geležis ir amonis gerokai viršija higienos normas, kas pirmiausia yra negerai žmogaus sveikatai. Be to po gero mėnesio pastebėjome, jog vonios santechniniai įrenginiai, plytelės pradėjo geltonuoti ir dengtis gelsva plėvele. Paprasčiausias ir pigiausias variantas statyti osmosinį filtrą geriamam vandeniui. Tačiau ką daryti su geltonuojančiom plytelėm ir santechniniais įrenginiais? Apie osmosinius filtrus internete yra pilna tiek teigiamų, tiek neigiamų atsiliepimų, jog tai yra visiškai negyvas, techninis vanduo.
Pradėję domėtis plačiau apsistojome ties rimtesne filtravimo įranga, kurios kaina priklausomai nuo užpildų, talpų dydžio, valdymo subtilybių ir gamintojų gali svyruoti nuo 500e iki ....... 1500 e ir daugiau.

Vandens filtravimo sistemos buvo visiška naujovė mums. Realaus supratimo apie tai beveik neturėjome ir anskčiau susidūrę nebuvome, tad teko beveik aklai pasitikėti vadybininkais. Po savaitę laiko trukusio pardavėjų konkursavimo  apsistojome ties dviem pasiūlymais ir leidome čia pasireikšti patiems pardavėjams,  ką jie gero ar blogo pasakys apie konkurentų siūlomą produkciją. 

Pasirinkimą nulėmė gyvas bendravimas, siūlomos garantijos, įrenginių priežiūra ir aišku svarbiausia kaina. 
Vieni pardavėjai siūlė trijų talpų sistemas su papildoma druskos talpykla, kas užima iš ties gana nemažai vietos ( vieta talpykla nugeležinimo filtrai, antra oksidacinė talpa, trečia minkštinimo filtrai ir ketvirta druskos dėžė). 

Apsistojome ties paprastesniu kombinuotu variantu: viena didesnė talpa su skirtingais užpildais plius druskos talpykla vandens minštinimui. Pats filtras realiai yra skirtas vandens minkštinimui, tačiau parinkus skirtingus užpildus jis turi ne tik minkštinti vandenį, bet ir pašalinti iš jo perteklinį amonį, geležį ir manganą.
Filtrą pasirinkome Clack gamintojo su penkių klavišų valdymo bloku AG S 1144 39 Clack, užpildas katijonis ir anijonitas. Filtras apsiplauna realiai vieną kartą į savaitę naktį, tuo metu filtruotas vanduo visiškai nepaduodamas. Filtro apsiplovimui reikalinga kanalizacija.  Filtro priežiūra visiškai minimali, realiai kas kelis mėnesius papildyti druskos talpą ir kas 2-3 metus, o gal ir rečiau išvalyti filtrą. Filtro aprišimo ir paleidimo darbai truko vos kelias valandas.
Ir svarbiausias dalykas sutartys ir vandens kokybė. Pagrindinis reikalavimas pardavėjams buvo, kad jie raštiškai įsipareigotų dėl geriamo vandens kokybės. Nemažai jų to daryti nenorėjo, tad tęsti bendravimą su jais nenorėjome ir mes. Raštišką atsakomybę už atliktus darbus privalo prisiimti visi meistrai, ypač tie, kas prisideda prie IK Namų įgyvendinimo. Vandens filtravimo sistemos raštiškai garantavo, tad ir pasirinkome juos.

 Viskas įsiteko labai jau kompaktiškai.

 Druskos talpa, sutalpinau 3 maišus. Metam vidutiškai gali reikėti 4-5 maišų.
 Druska išsireikalauta kaip papildoma nuolaida :)
 Aprišimo mazgas.
Valdymo galva.

APIBENDRINIMAS
Pasibaigus švenčių maratonui skubėjome į Klaipėdos vandenis atlikti vandens tyrimų, jų užsisakėmę gerokai daugiau nei reikia :) tad ir kainavo nemažai. Tačiau labiausia nudžiugino vandens rezultatai, visos perteklinės medžiagos kuo puikiausiai išvalomos. Vienintelio natrio kiekis padidėjo, tačiau iki higienos normų gana toli, juk filtravimui naudojama ta pati druska.   Vanduo kuo puikiausios kokybės, tad dabar belieka montuotis garaže vandens išpilstymo įranga ir pradėti prekybą šventu IK NAMAI vandenėliu. Ieškokite artimiausiose prekybos vietose :)  

Tyrimai prieš:
Tyrimai po filtrų pastatymo:

Ir pabaigai muzikis intro apie "vundenėlį" :)

30 komentarų:

  1. ar žinot, kad minkštinimo filtrai išvalo kalcį, magnį. Vadinasi silpnės kaulai, dantys, gali streikuoti raumenys, širdutė :) Vadinasi teks pirkti vitaminų.
    Pliusas, kad kalkių mažiau susidarys.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Tikrai taip, tą jau žinojome prieš filtrų montavimą, tačiau amonis, manganas ir didelis geležies kiekis yra dauggggg kartų blogiau. Tad didelio pasirinkimo kaip ir nebuvo. Arba turėti negeriamą vandenį, arba turėt geriamą su mažiau kalcio ir magnio, kurio gana nemažai žmogaus organizmas gauna ir iš maisto produktų :)

    AtsakytiPanaikinti
  3. Mes savojo vandens iš gręžinio taip pat negeriame, tyrimo pakartotinio nedarėme, bet manau jame daugoka geležies ir kalkių, todėl nelabai skanus ir arbatai-kavai perkam vandenį arba iš šaltinio atsivežam. Vandentiekyje naudojame tik paprastas filtrų kasetes, kaip pas jus ant sienos kaba, dar sistemą retsykiais pravalom su druska. Ateity manau reikės pagalvoti apie rimtesnius filtrus, kažkas kaip jūsų.. Tokie filtrai kaip pastatėt apsaugos nuo kalkių vandens įrenginius, čiaupus, jie ilgiau tarnaus, tad manau gerą dovaną pasidarėt :)
    Kiek kainuoja toks bendras vandens tyrimas jūsų krašte?

    AtsakytiPanaikinti
  4. Realiai viskas priklauso nuo to kiek medžiagų tirsite, pasirinkus kelias pagrindines kainuose vos keli eurai, mes tyrėme nemažai paskutinys gavosi tyrimas apie 40e. Ypač brangūs amonio, nitritų, nitratų ir tt tyrimai, vienas apie 6 e. Geležis, kietumas gerokai pigesni, apie kelis e vienas tyrimas.

    AtsakytiPanaikinti
  5. jūs savo noru savo vandenį druskinat, o kaip suprantu normaliai buvo su kietumu. tik, kad geležies perdaug ir tiek. nžn, aš kai dariau vandens tyrimą, mane specialistai nuo druskos nuginė kuo toliau, argumentuodami ta pačia sveikata.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Jei tik geležis-būtume kentėję geltonuojančią santechniką ir mes, tačiau amonis jei nematėte pirmame tyrimą yra daug kartų blogiau nei druska, kuriai dar labai toli iki viršutinių leistinių normų,vandens kietumo testas atliktas vietoj, norma viršyta taip pat daug kartų.

      Panaikinti
    2. oj kaip suprantu apie ka kalbi. Kai tik mano adateles tyrimus gavau Amonis: 2,2mg/l(norma 0,5 mg/l) supratau, kad turiu beda...na bet laikas, sioks toks idirbis(apibegau kaimynus ir rinkau parasus, kad atsiradus miesto vandeniui jie nores jungtis, pavyko >20 entuziastu surinkt) ir daug sekmes padejo :) jau du menesiai kaip megaujuosi miesto vandentiekiu:)

      Del osmoso nemanau, kad ten toks ir blogis, mineralu ir visu elementu gaunam ne tik is vandens, bet is maisto, papildu, vitaminu, vanduo kazin ar vienintelis ir pagrindinis to gerio saltinis...

      Panaikinti
    3. Mes kooperuotis galime nebent su miško gyvūnais, viens kaimynas už 200 m. kitas už 1 km. o ir vandentiekio niekad čia niekas neties, kitų variantų neturėjome :)

      Panaikinti
  6. nu ok tada. kolkas žinau tik vieną žmogų, pas kurį vanduo iš grežinio atitinka normas. ne taip jau žiba, tas mūsų auksas:)

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Geras, kokybiškas vanduo iš grežinio gana retas dalykas, mažai kas tuo pasigirti gali.
      Džiugu už jus :) kokius tyrimus darėte?

      Panaikinti
    2. Ne aš organizavau. Su kaimynais susimetėme 1 gręžiniui.
      Daug ten eilučių tyrime, bent 15 tyrimų.

      Panaikinti
  7. Druskos reikės daugiau. Mums reikia ~1 maišo / 1,5 mėn. Nors gamintojas deklaruoja 4 maišus metams.

    AtsakytiPanaikinti
  8. Labas, turiu viena technini klausima: vandens iejimas valymui i Clack galva yra desineje, o paveiksleje kaireje. Ar tikrai cia eskizas neatitinka praktikos ?
    Ir dar vienas: vandens nuotekos is filtro i kanalizacija kaip pajungtos?. Pas mane sienoje 50 mm juodas vamzdis. Kaip jie sujungti?
    Aciu !

    AtsakytiPanaikinti
  9. Labas, turiu viena technini klausima: vandens iejimas valymui i Clack galva yra desineje, o paveiksleje kaireje. Ar tikrai cia eskizas neatitinka praktikos ?
    Ir dar vienas: vandens nuotekos is filtro i kanalizacija kaip pajungtos?. Pas mane sienoje 50 mm juodas vamzdis. Kaip jie sujungti?
    Aciu !

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Ten yra pavaizduotas tik eskizas, nemačius realios padėties katilinėje.
      Pajungimas į 50 mm vamzdį atliktas panaudojant pačią paprasčiausią laistymo žarną, bei trišakį, į vieną tašką mes esame pajungę kriauklę, skalbimo mašiną ir filtrus.

      Panaikinti
  10. Klausimas kiek toks malonumas kainuoja? Pas mus ir geltonuoja plyteles per daug gelezies.

    AtsakytiPanaikinti
  11. Sveiki,
    naudojamos druskos kiekis priklausys nuo naudojamo vandens kiekio.
    Pas mus regeneracija vyksta pratekėjus 3000l vandens.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Pas mus lygiai tas pats, vasara aišku bus ženkliai mažiau, juolabiau ir tvenkinys yra :)

      Panaikinti
  12. beja, filtrai padidins vandens sanaudas.
    Kiek m3 per menesi isleidziat? Mes 11-13m3. Filtrai tiek nugelezinimo, tiek minkstinimo keleta m3 per men manau nuleidzia.

    AtsakytiPanaikinti
  13. Esu mantas geologas trumpai apie tai ka pasidaret ir ka reikejo kitaip daryt.

    Visu pirma pas jus ne osmosiniai filtrai nors galiu ir suklysti. kad minkstinimo stovi tai tikrai ir tai yra pagrindine blogybe. natris atsiranda todel kad ta jusu ideta druska pagrinde yra natris. natris normuojamas elementas ir per didelis jo kiekis yra zalingas o filtrai jo kartais gali perduozot. Bendrai paemus kaip ir daugelis sake minkstinimo filtrai yra blogai del pasalinamu naudingu mineralu.

    Ko jums reikejo jums reikejo paprasciausio rimto nugelezinimo filtro kuris veikia duodant deguonies ir iskrentant geleziai i nuoseda. visos naudingos medziagos islieka mazeja gelezis o tuo paciu ir amoni bei manganas. taip yra todel kad amonis yra lydinti gelezi medziaga (cia pajurio lietuvos ypatybe, kitur amonis tarsos pozymis) pasalink gelezi neliks arba liks minimaliai amonio.

    o dabar geriat technini vandeni kuriame tik natris chloras ir amonio likuciai. zodziu nekas

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Modelis nurodytas, rezultatai pridedi, atrodo, jog neatidžiai skaitote ir tiesiog užsiimate bereikalingu spaminimu.
      Visi tyrimai atitinka visas higienos normas, o manau jūs artimiausiu metu bandysite pasiūlyti stebūklingą sprendimą-gaminį ?
      Bereikalingi postai trinami, tegyvuoja cenzūra.

      Panaikinti
    2. Naudokit i sveikata, filtru nepardavineju ir nieko nesiulau. Nebent laboratorijos paslaugas vandeniui istirti bet ir tai turite salia laboratorija. Ir siulau pasiziureti kas yra osmoze ir kas is jos isplaukia zmogaus poveikiui. Bet osmozes jus nenaudojat :) Sekmes naudojant minkstinimo filtrus ir turint senatveje minkstus kaulus.

      O ateiciai pasidomekit apie nugelezinimo filtrus kurie pasalina gelezi, amoni ir mangana ir palieka visas kitas medziagas vandenyje bei nereikia prideti jokios papildomos druskos. gyvensite sveikiau.

      Ir galu gale gelezis zmogui vienas is reikalingiausiu elementu, todel filtrai tik pagerina zmogui vizualine vandens kokybe (nekalkeja, neruduoja) bet sumenkina pacio vandens kokybe.

      Panaikinti
  14. Prieš 5 metus pasistačiau nugeležinimo filtrą su kalio permanganatu ant įvado (po filtro vanduo labai geras tik kietas) ir minkštinimo filtrą su druska prieš karšto vandens boilerį. Šaltą vandenį geriame, naudojame maistui ir laistome daržus su mineralais, o karštą dušui, voniai, praustuvams, indaplovei, skalbimo mašinai naudojame nukalkintą. Pliusų labai daug, o minusai tik keli: Mašina plaunant kieme reikia šluostyti nuo kalkių. Į tualeto bakelius vanduo su kalkėmis. Ant šalto vandens vamzdžių sės kalkės su laiku. Pas mane karštas vanduo ruošiamas oras-vanduo ŠS, todėl palaikau temperatūrą tik iki 50c, kad nereikėtų prausiantis daug maišyti šalto kieto vandens. Rezultatais labai patenkintas. Sveikata pirmoje vietoje. "Anonimiškas" teisus, su amoniu puikiai susitvarko nugeležinimo filtras, o mineralai yra gėris.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Vien tik nugeležinimo filtrais su kompresoriumi domėjomės, tačiau nei viena įmonė nesutiko raštiškai garantuoti, jog bus pilnai pašalintas amonis ir manganas.
      Kiek žinau nugeležinimo filtrus su kalio permanganatu artimiausiu metu ruošiasi uždrausti naudoti visoje Europoje kaip ne patys sveikiausią sprendimą....

      Panaikinti
    2. Ar galėtumėte plačiau pasidalinti informacijos šaltiniais apie žalą sveikatai naudojant nugeležinimo filtrus, kurie atsiplauna kalio permanganato tirpalu. Jeigu tai pasitvirtins, tada teks perdaryti esamą filtrą.

      Panaikinti
  15. Pasiskaitymui apie amonį ir visa kita kas susiję su geriamu vandeniu. Patikimesnė info, negu iš vandens filtrų pardavėjų, kurie plauna žmonėms smegenis apie nuodingą nefiltruotą vandenį.
    https://www.lgt.lt/uploads/1160029033_hidro_monit_2001.pdf

    AtsakytiPanaikinti
  16. Vakarų Lietuvos geriamo vandens iš gręžinių problema yra FLUORAS. Ar tyrėte šią medžiagą?

    AtsakytiPanaikinti
  17. Sveiki, Kiek man zinoma minkstinimo filtruose galima reguliuoti vandens minkstuma, tai kodel nepazaidus su tuo, kad pavyzdziui minkstintu vandieni pusiau, tuo atveju vandenyje bus maziau natrio ir isliks daugiau kalcio magnio.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. o čia jau reikės ir mums patiems pasidomėti ar įmanoma ir kokios to pasekmės :) jei taip, tai žinoma.

      Panaikinti