2016 m. sausio 28 d., ketvirtadienis

Liepto statyba ir mūsų tvenkinys

Metai iš metų mūsų tvenkinys didėja ir po truputi keičiasi. Didėja jo plotis, auga žuvys. Šie metai nebuvo niekuom išskirtiniai, vasarą džiaugiamės maudynėmis ir retomis žvejybomis, padidinome tvenkinį keliais arais, o žiemą laukė rimtesni darbai - liepto statyba. 
Liepto statybą planavome jau praeitais metais, tačiau galų gale orai nebeleido užlipti ant plono ledo. Šiais metais žiema buvo geresnė ir leido įgyvendinti beveik viską, ką buvome suplanavome. Vienam pastatyti tokio dydžio lieptą gana ilgas darbas, tad teko organizuoti nedidelę talką ir per 1,5 dienos liepto metalinė konstrukcija buvo beveik baigta. 
Mūsų lieptas gavosi gana nemažas 7 metrų ilgio, 1,4 metro pločio, liepto gale 3,5x2,5 m. aištelė, kurioje bus galima įkurdinti du gultus, meškerių laikiklius, orapūtę ir žuvų šėryklą. Liepto konstrukcija gana paprasta,  naudojome 5 cm. diametro storasienius metalinius vamzdžius ir 5x5 cm kampuotį. Svarstėme naudoti didesnio diametro vamzdžius, tačiau tokius jau buvome nusipirkę. Iš pradžių lede susigręžėme žvejybiniu grąžtu skyles. Vamzdžiai buvo kalami kas 1,2 metro, vėliau visa konstrukcija papildomai sutvirtinima metaliniais kampuočiais. Kalimui naudojome 15 kg kūjį ir  nuolat vyko  įrankio dalinimasis tarp visų statytojų. Pats kalimo procesas gana ilgas ir nuobodos, juolabiau kai tą dieną lauke -18 :) Į gruntą vamdžiai kalėsi iki 1 metro gylio , daugiau rankomis sukalti nepavyko. Tikimės, kad to užteks.

 O kad maudymasis būtų dar smagesnis, teko keletą dienelių smagiai ant ledo pasportuoti su karučiu :) Nuo statybų pradžios turėjome likusio smėlio ir plauto žvyro, kurio apie 40 karučių paskleidėme būsimos maudyklos vietoje, deja teko keletą kartų ir išsimaudyti :) Visas naudotas metalas buvo nugruntuotas specialiu gruntu, kuris naudojamas laivų ir rimtų konstrukcijų dažymui.  Vasarą teliks ant tilto konstrukcijos prisukti  medinius 5x10 cm bruselius ir ant viršaus lentas.  Tvenkinio vandens lygi lengvai kontroliuojame išbėgimo sifonu, tad liepto apsėmimas neįmanomas.

Vasarą tvenkinys korekcijų taip pat neišvengė, netoliese pavyko rasti besidarbuojantį ekskavatorių, tad pasikvietėme jį pasidarbuoti pas save. Per 1,5 dienos tvenkinys padidėjo 2 arais. Visą grunto susikrovėme sklypo pakraštyje, kurį vienas mūsų skaitovas žadėjo šį pavasarį pasiimti, tikiuosi planai nepasikeitė :) 
Tvenkinio korekcijos galutinės ir kuo toliau, tuo labiau svarstome apie antro 4-6 arų tvenkinio skirto išskirtinai tik žuvų auginimui kasimo, nors vietos yra ne vieno naujo tvenkinio kasimui :)  Tvenkininkystė kaip ir akvariumininkystė - nuolat norisi didesnės ir daugiau vandens talpų :)
Tvenkinio fauna ir flora šiais metais beveik nesikeitė, dauguma žuvų auga smagiai ir sparčiai, karpiai dvimečiai vasaros pradžioje  svėrė apie 2 kg, bandomieji eršketukai auga labai lėtai, matyt kitos žuvys juos apvalgo. Upėtakiai peržiemojo, pavasarį buvome kelis su bučiumi pagavę, tačiau vėliau nei vieno iš 13 leistų vnt. nebepagavome. Amūrai ir plačiakakčiai apie savo buvimą išsiduota tik dideliais šešėliais vandens paviršiuje. 
Nuo pat ankstyvo pavasario žuvis maitiname kviečiais, duona, Kretingos grūdų kombinuotais pašarais  žuvims, šiais metais reikės išbandyti ir lenkiškus pašarus, bei konstruoti šėryklą-stalą žuvims. Visai neseniai įsigijome orapūtę Hiblow HP 50 D ir membraninį Jager difuzorių iš viskastvenkiniams.lt, tačiau kai lauke +7 C manau, kad ir ledo artimiausiu metu nebeliks.

Vienmečiai karpiukai leisti prieš 2 metus.
Augimo tempai visai neblogi, apie 2 kg :)


 Vėžiai pasirodo pas mus puikiai jaučiasi, šis iš ties įspūdingo dydžio, rudenį pakrantėse pastebėjau mažų vėžiukų, kas labai maloniai nustebino :) Kiek suprantu siauražnypliai.


Iš gimtojo azotiškiausio miesto medelyno į mūsų IK namų dendrologinį parką parkeliavo ir du seniai ieškoti medeliai tai raudonlapis "Acer Crimson King" ir margalapis "Acer Drummondii" klevai. Parkas plėsis ir ateityje, bet prie tvenkinio augalų jau užteks.


Dabar belieka laukti kuo greičiau ateinančio pavasario ir svajoti kaip bus galima komfortiškai žvejoti gulint ant liepto gulte :)

6 komentarai:

 1. Fainas jūsų "akvariumas" ir gyventojai :) Ir klevukai gražūs, smagu žiūrėt.
  Gal vertėjo stulpus aukščiau daryt, kad metalas nemirktų vandeny jei dar susmuks gilyn kažkiek. Vasarą bus smagu maudytis nuo liepto :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. "Mažas" tas akvariumas :) vanduo rudenį-pavasarį yra aukščiausiame lygyje, vasara jis būna 30-50 cm. žemiau dabartinio lygio, tad problemų su vandens lygiu nebus, o kaip ir minėjau lygį labai lengvai galime reguliuoti išleidimo sifono pagalba.

   Panaikinti
  2. Ar nesvarstéte liepto daryti ant pluduru? Tada vandens lygio reguliuoti nereikia.

   Panaikinti
  3. Vandens lygį reguliuoti privalome, kitaip karpius ir eršketus žvejosime terasoje, apie tai jau buvome rašę :)
   Pontoninį lieptą svarstėme statyti, tačiau jis turi ir pliusų ir minusų (tiltas nestabilus, problemos su tinkamomis talpomis). Kitais metais mažą tokį lieptą ant bačkos planuoju gamintis kitoje pusėje, bus galima įvertinti kas geriau.

   Panaikinti
 2. O kur vandenį išleidžiate, dar beje įdomu kaip su išleidimu ar tas vamzdis neatsiduria ledo sluoksnyje ir neužsikemša-neužšalą po ledu.
  Orapūtė žuvims reikalinga ne vien tik kai ledas užsitraukia, deguonies kiekis vandenyje ypatingai sumažėja jau ir nurtirpus ledui pavasarį ar karštą vasaros dieną, turbūt tą žinot ir nereikia jums daug pasakot :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Visas vanduo išbėga 16 cm. vamzdžiu, kuris pajungtas į greta tvenkinio praeinantį melioracinį 25 cm storio rinktuvą, turim pasistatę šulinį kur pajungę į melioraciją tvenkinio išbėga, lietaus vandenį ir valymo įrenginių išvalytą vandenį.

   Panaikinti