2017 m. vasario 19 d., sekmadienis

Sodo apžvalga. Real is beautiful :)


Real is beautiful :)
Kai už lango lyja ir švilpia stiprus vėjus, norisi prisiminti, jog tikras kalendorinis pavasaris jau nebe už kalnų, o kartu su juo ir nauji sodininkystės džiaugsmai.

Prieš du metus bekrentant pavasarinėm snaigėm, mes sodinome sodą, kuris šiais metais suspindo visu savo gražumu. Sodas žydėjo gausiai ir praeitais metais, tačiau norėdami, kad medeliai geriau prigytų ir stipriau augtų pasidžiaugėme žiedais, o užmegztus vaisius nuskynėme. Apie sodinimą rašėme: https://iknamai.blogspot.lt/2015/06/musu-sodas.html
Šiais metais laukėme jau gana nemažo derliaus. Iš sodintų 18 medžių, puikiai auga 17, viena vienintelė tręšnė iškeliavo į tręšnių rojų vos keliom savaitėm po pasodinimo. Per antrus sodininkystės metus pastebėjome paprastą dalyką, kiek darbo įdėsi į sodo priežiūrą, tokį ir rezultatą turėsi. O sodas priežiūros reikalauja išties nemažai: laistymas, genėjimas, balinimas, purškimas esant reikalui, tręšimas (mes tręšiame pelenais, kiaušinių lukštais, biohumusu), pomedžių tvarkymas. Tinkamai neprižiūrint sodo, jis auga prastai, neveda vaisių ar iš vis žūsta. Taip pat itin svarbu iš kur ir kokios būklės pirkti medeliai. Mūsų kiekvienas medelis buvo iškastas prie mūsų akių, gražiomis, sveikomis šaknimis, apvoliotas molio tyrėje, o jau kitą dieną pasodintas mūsų sode. Iš turgaus ar neaiškių prekeivių augalų nepirktume ir kitiems nepatartume to daryti.
Šių metu derlius: trešnių, abrikosų, persikų, vyšnių buvo gana nedaug. Obuolių, kriaušių gana daug, o slyvų šakos tiesiog lūžo nuo derliaus. Skoninės savybės taip pat sužavėjo netik mus, bet ir visus kitus paragavusius, matyt tinkama slyvoms žemė pas mus - riebus priemolis.
 
 Nors ir norėtume turėti visiškai ekologišką sodą, tačiau šiais laikais tai beveik neįmanoma, nebent auginsite vien obelis. Nori, nenori sode tenka panaudoti ir tam tikras priemones nuo kenkėjų, ypač žiedgraužio. Anskti pavasarį sodą baliname, vėliau purškiame vario sulfatu (ne chemija) ir prieš bei po žydėjimo naudojame spec. priemones. Daugiau sodo ir nebepurškėme. 

Spanguolės: apie spanguolių sodinimą ir auginimą norėjome rašyti atskirą įrašą, bet.......sugedo kietas diskas su gausybę nuotraukų ir beliko viena vienintelė :)  Ką gi mūsų spanguolynas 3x1 m. iškasėme apie 40 cm. molio, tada visą duobę užpildymę durpėmis (apie 20 karučių ir 3 karučiai smėlio) viską permaišėme, gausiai priliejome, kad sukristų žemė, aprėminome lentomis ir pasodinome nemažus spanguolių krūmėlius. Rezultatas nuotraukoje, spanguoliauti einame į kiemą iki šiol. Svarbiausiai gausiai ir dažnai laistyti. Spanguolės PILIGRIM veislės.

Vynuogės: analogišką situaciją kaip ir su spanguolėmis, visos sodinimo nuotraukos dingo........
Vynuoges rinkomės ilgai, daug skaitėme, bendravome su augintojais, norėjome desertinių veislių, galbūt ateityje tinkančių ir vyno ar sulčių gamybai. Sodinome pietinėje pusėje, greta pilymo, tad saulės gaus visą diena.  Viso pasisodinome 9 vnt. Solaris, Galachad, Reliance, Garant, Galanth, Muscat Blue,  Venus, Super Ekstra, Venus veislių vynuoges. Vynuogės sodinasi gana giliai, dėl galimo įšalimo. Žiemai papildomai apdengėme eglišakiais, lauksime pavasario ir tikėsimės, jog žiemą ir pirmą genėjimą išgyveno gerai. Šiais metais jei visos augs gerai, planuojame įrengti atramas ir formuoti vynuogių sienelę :) 

Šilauogės: auga, bujoja, svarbu daug ir pastoviai palaistyti, uogu kiekis vis daugėja :) Papildomai užmulčiame pjuvenomis ir medžių žievėmis iš lenpjūvės. Mėgėjišką šilauogyną sudaro 13 įvairiausių veislių šilauogių krūmų 2-4 metų.  Patariame nelaistyti šaltu gręžinio vandeniu ir papildomai netręšti bent kelis metus, kitaip lapai vidurvasarį stipriai nuraudonuoti, kaip ir atsitiko mums :)

Egzotika: sode auga ir tokie gana dar egzotiški augalai kaip žemaūgis graikinis riešutas (korenojskij), geltonžiedės sedulos, valgomas šermukšnis, kelių veislių lazdynų riešutai.  Planuojame pasisodinti dar kelis šermukšnius, šilkmedį, medlievą. Bet apie tai ateityje, nes augaliukai sodinti šiais metais, tad ir rezultatai neitin dar matomi.

Šių metu pagrindiniai darbai: tęsti medelių formavimą genint ir atlankstant šakas, nupirkti ir sukalti normalius kuolus, sutvarkyti medelių pomedžius, nes ravėti jau pabodo ir žinome plėsti eksperimentinį sodą :)


8 komentarai:

 1. Grąžus sodas. Yra klausimų - ar pasiteisino obelų poskiepis, po kiek laiko viskas pradėjo derėti, ką dabar darytumėte kitaip, kiek vietos užtima sodais arais?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Sveiki, ačiū :) kol obelys dar nėra užaugusios, sunku ką ir sakyti apie poskiepį, 2 žiemas ištvėrė, vaisių davė, skonis superinis, tad matyt viskas gerai. Obelys sodintos 1 metės, derėti norėjo jau antrais metais, bet neleidome. Kiti vaismedžiai sodinti pagrinde 2 metų. O dėl augumo, bus matyt dar po kelių metų :) Vienintelį dalyką ką daryčiau kitaip, tai keisčiau kelių medžių sodinimo vietą, ir slyvas, vyšnias, kurios yra mažesnės nei kiti medžiai, arba neilgaamžės, slyva dera iki 12-15 metu, sodinčiau į sodo galus.
  Sodo išdėstymas paprastas 4 metrai tarp medžių, 4 metrai tarp eilių, nors turint tiek vietos kiek yra pas mus galima ir dar didesnius tarpus daryti. Faktas, kad su traktoriuku be problemų pravažiuojame :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ar medelius mulčiuojate? Žiemai mulčių pašalinate (dėl graužikų)?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Mulčiuoti apie medelius reikia atsargiai, nes per daug arti kamieno apmulčiavus galima medį ir numarinti. Paprasčiausiai išravime pomedžius, bet šiais metais reikės galvoti kažką paprasčiau.

   Panaikinti
 4. Gražus sodas ir vaisių jau turėjote, kaip smagu! :)
  Laukiu nesulaukiu, gal ir pas mus jau kas ant medelių šiemet užderės.. :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėkui, galėsime po kelių metų dalintis vynuogininkystės įspūdžiais :)

   Panaikinti
 5. Sveiki. Ar vynuogės peržiemojo? Ar stipriai dengėt?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Peržiemojo, 2 gana sunkiai sprogsta, kitos labai normaliai, bet ryt teks truputį vėl pridengti, nes žada galimas šalnas, dengėme eglišakiai, o šaknis ir kamieną mulčiavome durpėmis.

   Panaikinti