2014 m. sausio 12 d., sekmadienis

Tvenkinio istorija

Nuo mažų metų svajojau turėti nuosavą vandens telkinį. Vaikystėje tai atstodavo akvariumas ar namuose vonioje auginami karpiai, tačiau apetitas bevalgant kyla :) Vienas iš svarbiausių argumentų dėl gyvenimo vienkiemyje buvo vandens telkinys prie namų. Aišku truputį mažesnis vandens telkinukas atsiras ir namo svetainėje :)  Mūsų tvenkinio paskirtis netik rekreacinė, tačiau ir mitybinė, norisi savos-sveikos žuvies. Galbūt ateityje tai taps ne tik hobiu, tačiau ir verslu, juolab ir žemės yra tam nemažai.

 Rolandai, dėkui už puikius stendus :)

Tvenkinys gana senas, prieš didinimo darbus buvo apie 3-4 arų dydžio ir iki 2 m gylio. Prieš 3 metus buvo atlikti nemaži didinimo darbai, tvenkinys išdidintas iki 7-8 arų, aplink jį supiltas pylimas. Žuvintas tuo laiku specialiai nebuvo, gyveno pagrindine karosai ir iš kažkur atklydusios kuojos. Pradėję namo statybos darbus iš karto mąstėm apie nevykusių ir per stačių tvenkinio šlaitų tvarkymą, paplūdimio zonos paruošimą. Vasarą šie darbai buvo kuo sėkmingiausiai atlikti, krantai tapo lėkštesni, įrengtos kelios žiemojimo duobės žuvims.
 tvenkinys iki namo statybų pradžiosVaizdas nuo stogo

 numatomo liepto vietagalima pirties vieta

Tvenkinys pratekantis, papildomas drenažo vandeniu, pats vandens lygis kol kas sunkiai kontroliuojamas, darbai numatomi pavasarį-vasarą. Statysime 16 cm. kanalizacinį vamzdį su pypke ir nuvesime jį į esamą ir veikiančią drenažo sistemą. Svarstėme ir vienuolio įrengimą, tačiau kasėjų klaidos kasant tvenkinį to neleido daryti. Kaip buvome minėję, drenažinį rinktuvą pražioplino melioratoriai ir jis gana nemažas-vizualiai 16-20 cm. diametro.
Įrenginėjant namo drenažo sistemą senajį rinktuvą "atjungėme", ko pasekoje tvenkinyje sparčiai pradėjo kilti vanduo, lyginant su vasara apie 1m. aukščiau. Kūdra tapo panaši į rimtą tvenkinį, vizualiai 12-14 arų,  gylis  3-3,5 m. 20-30 cm  žemesnį vandens lygį palaikysime ir ateityje.
tolumoje senovinės kapinės įtrauktos į kultūros apveldą

Tvenkinys ir aplink jį esantis pylimas bus apželdintas, ypač imponuoja angliško stiliaus natūralūs parkai. Lapuočių apie tvenkinį dėl dumblėjimo ir vandens kokybės galimo blogėjimo daugiau nebesodinsime. Dabar jau auga 2 nemaži berželiai, gluosnis, japoninis puošmedis. Stengsimės apsiriboti spygliuočiais (serbinė, dygioji eglė, veimutinė, juodoji, kalninė pušis, balzaminis kėnis ir kitą).  Nykštukai, plastmasinės gulbės, gandrai, alpinariumai neplanuojami :)
Planuojamas T arba L formos lieptas su el. lizdais oraputei ir apšvietimui.
Flora ir fauna.
Flora:  kol kas švendrai, nendrės ir lugnės, ateityje planuojama augulų kiekį gerokai gausinti (lelijos, ajerai, irisai, agarai ir kita)

Fauna: gana įvairi, nuo seno tvenkinio laikų užsilikę karosai (pasitaiko iki 1 kg :), šį pavasarį ir vasarą tvenkinys žuvintas:
lynais 40 vnt (dauguma sprindžio dydžio, keli 0,5 kg), plačiakakčiais 10 vnt (sprindinukai), karpiais 35 vnt (vienmečiai), 10 vnt. amūriukų (sprindinukai),  3 europiniai šamukai (sprindinukai-paaugę apnaikins mažus karosus). Taip pat įleista 10 vnt siauražnyplių vėžių.Žuvys pastoviai nemaitinamos, karts nuo karto gauna batoną :)  ateityje planuojamas pastovus maitinimas. Turguje pavasarį įsigyjau didelį bučių, kuriuo pastoviai seku ir kontroliuoju savo augintinius. Vėžiai, lynai, karosai įlenda pastoviai. O su karpiais, plačiakakčiais ir amūrais kažkokia mistika, per 3 mėn. nebuvo pakliuvę nė karto. Taip pat nepasisekė jų suvilioti ir su meškere. Ateinantį sezoną teks aiškintis galimas priežastis ir stebėti ar šios žuvys yra išlikusios tvenkinyje. Vis labiau mąstau apie vandens temperatūros stebėjimą, aeraciją ir jei leis galimybės vaivorykštinių upėtakių ir kitų vertingesnių žuvų auginimą savo reikmėms.
Įrašai apie tvenkinį, jo gyvavimą, įrengimą, apželdinimą ir pačią gyvūnija karts nuo karto papildys mūsų blogą.

6 komentarai:

 1. liuks, aš ir tvenkinio norėčiau.. :) yra šalia slypo ~ 150m apleistas prūdelis, tik seklus labai, dumblinas, būsimoj miesto parko teritorijoje. Tai taip pat su kaimynais sukam mintį kad reiks aną bandyt valyt, gilint :) tai gal bus kada nors.. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. gluosnių tikrai galima pasodinti dar, jie puikiai auga šalia vandens ir labai gražiai atsispindi vandenyje :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Gluosnis vienas pasodintas, sunkiai jam ten sekas, nors ir nėra lepūs, bet mes be patirties įkišom į molį, o dar tvenkinys "užaugo", tad jam visai ten ne kažkas... Bet su gluosniais yra kitas niuansas, tai kad tie lapai į tvenkinį kris, o tas irgi nėra labai gerai. Vargu, ar amūrai čia padėtų.

   Panaikinti
 3. įmantroka tvenkinio forma. Formą supaprastinus tvenkinys tampa didesnis ir gilesnis, krantus lengviau formuoti.Atsikišusius apendiksus teks prižiūrėti - pjauti žolę ir pan. vietoj to, kad ten turėti naudingą tvenkinio plotą.

  AtsakytiPanaikinti
 4. atsikišę apendiksai po tvenkinio kasimo šią vasarą buvo gerokai sumažinti, be to jos jais jis ir gražiau žiūrisi ir apželdinti galima bus įdomiau, tvenkinys kaip ir minėjau nėra skirtas vien tik mėsai auginti, tad ir nenorėjome jo standartinio stačiakampio formos

  AtsakytiPanaikinti