2016 m. gruodžio 20 d., antradienis

Kasėm, kasėm ir išsikasėm.

Pavasarį laukia nauji aplinkos tvarkymo, žolės ir medžių sodinimo darbai, bet pats svarbiausias darbas naujo tvenkinio įžuvinimas. Kokias žuvis rinktis, kol kas svarstome. Bet labai jau norėtūsi mūsų kraštuose kol kas egzotikos - irklanosių ir panašaus tipo žuvų :)  Nebaisu su tokiomis bus maudytis ? Beje pastarosios kuo puikiausia auga Lenkijoje ir Čekijoje, Lietuvoje auginamos taip pat.


O dabar apie viską nuo pradžių :)

Jau seniai svarstėme apie antro tvenkinio kasimą, tik niekaip tam neprisiruošėme. Greta mūsų senojo tvenkinio plytėjo didelė šlapynė, kuri tiesiog prašyte prašėsi "iškaskite čia tvenkinį". Nuolydis į ją sueina iš visų aplinkinių laukų, net ir vasarą žemiausioje vietoje pastoviai laikėse apie 20-30 cm. vandens. Tad tvenkinio vieta buvo parinkta pačios gamtos ir mūsų reljefo.
Atlikę galimų kasėjų konkursą, pasirinkome jau gerai pažįstamus žmones, kuriems ir patikėjome naujo tvenkinio kasimą. Nors buvo svarstymų pirkti seną buldozerį ir patiems bandyti tvenkinį išsistumdyti, o vėliau techniką parduoti taip atsiimant pinigus. Tačiau su sena, naulat gendančia sovietine technika prasidėti nesinorėjo, o nors kiek normalesnė vakarietiška technika kainuoja tiek kiek 4-5 tvenkiniai kartu sudėjus. Kasimo kainos įvairios nuo 180 e. už arą su žemės sutvarkymu, iki ........ vieni užsiprašė 300 e. už arą, matyt atsiranda kas moka ir tiek. Turint gerą pažįstamą kasėją logiškiausia tartis dėl valandinio įkainio, kuris svyruoja nuo 35 iki 45 e. už 1 val. ir pastoviai prižiūrėti , kad be reikalo "neglostytų" tvenkinio šlaitų. 
Kasėjams pranešus, kad už kelių dienų atvažiuoja, teko pasiraitoti kelnes, rankoves, pasirūpinti kuoliukais ir preliminariai pažymėti būsimo tvenkinio kontūrus. 


O ryte laukė staigmena, vietoje žadėto vieno ekskavatoriaus, buvo atvešti 2, iš kurių vienas visiškai naujas- ilgastrėlis. Oras puikus, technika apynauja, tad ir darbai vyko greitai ir sklandžiai. Pirmą diena nuimtas paviršiuje esantis juodžemis ir sukrautas į kelias krūvas ir po truputį pradedama kastis gylin. Senasis mūsų tvenkinys gana seklus 2-3 m. gylio. Tad naująjį nusprendėme kasti gilesnį, giliausia vieta gavosi apie 4,5 m. gylio. Per gerą savaitę laiko mūsų naujasis tvenkinys buvo iškastas, žemės sutvarkytos. Didžiąja dalį žemių, o jų labaiiiiiiiii daug, skleidėme tiesiog dirbamos žemės žemiausiose vietose, prieš tai nuimdami juodžemį, o vėliau jį paskleisdami paviršiuje. Sudėtingiausias klausimas kasant tvenkinį kur dėtį iškastą gruntą. Mes jau turime apie 150 m. ilgio ir 2 m. aukšio pylimą, kurį vasarą šienauti yra viena didžiausių kančių, tad antro pylimo jau nebenorėjome. Nors pasitaiko ir tokių atveju, kad žmonės išsikasa tvenkinį visiškai nemokamai, ar net iš to uždirba, nes nuėmus paviršinį gruntą pasirodo, jog po apačia žvyras, kurį galima sėkmingai panaudoti statybose ar vietinio kelio remontui. Mūsų atveju tokia viltis taip pat buvo sužibusi, bet tik laikinai....radome nedidelį plotą smėlio, po kurio vėl plytėjo molis. Vienas įdomiausių dalykų yra paviršinės žemės geologija. Derlingas paviršiųs-juodžemis sudaro tik apie 30-50 cm grunto,  vėliau bent pas mus buvo rusvai-rausvas molis, pasiekus 4 m. gylį molis tapo juodas, gana trapus, bet itin kietas. 
 Paskutiniąją dieną nusprendėme paekperimentuoti sodinant dideles 3-5 m. pušis, kurios kaimynystėje buvo suaugusios į tanką gyvatvorę. Sodinimo technika labai paprasta, ekskavatorius numatytoje vietoje iškasa reikiamą duobę, tada važiuoja iki pasirinkto medžio, jį kuo plačiau iškasa ir perkelia į naują vietą. Tokiu būdu mūsų naujasis tvenkinys buvo papuoštas jau didelėmis 5 pušimis, kurias  ateityje pakarpius bus puikus akcentas. Medžiai kol kas visi gyvi ir jai pavasarį neiškeliaus į valhalą, pratęsime didelių medžių sodinimą :) 

Vandens tvenkinys prisipildė labai greitai, vos per 2 mėnesus 2/3 vandens jau yra, tad dėl vandens trūkumo skūstis neteks. Ką mes veiksime su dviem tvenkiniais, dažnam turbūt iškils klausimas, ogi žvejosime, mėgausimės spa procedūromis patys, o gal būt ir mūsų svečiai. Tad mūsų tvenkiniai gausis mišrios paskirties skirti mėgėjiškai žvejybai ir poilsiui :)

 

 


9 komentarai:

  1. Visada laukiami, kur atvykti žinote ;)

    AtsakytiPanaikinti
  2. Buržujai ;)
    Kaip leidimai sutvarkomi? Dideliems tvenkiniams juk reikia.
    Įdomu, o piliakalniams nereikia? :)
    Kaip tokie tvenkiniai valosi?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Kadangi piliakalnio greta neturime, tai ir nežinome. Bet jiems kaip saugomiems objektams bus atskiri ir griešti reikalavimai. Žinom, nes greta senos 18 am. kapinaitės, tai reikalų daug turėjom, kol gavom leidimą namo statybai.
      Dėl tvenkinio kasimo, keliaujate pas rajono melioratorius, parodote juodraštinį planą, jei nepažeidžiami melioraciniai rinktuvai ir gaunate pritarimą kasate, atskiri leidimai reikalingi jei ne klystu nuo 50 a. , bet mums apie tokio dydžio tvenkinius galima tik pasvajoti :)

      Panaikinti
  3. Vienas kitas tvenkininkas jau turi atsivežę ir pradeda auginti tvenkiniuose, plačiau pasiskaityti galite www.akvariumas.lt forume
    Tad ateičiai matyt teks kooperuotis ir kartu ieškoti :)

    AtsakytiPanaikinti
  4. Tai kokio dydzio tie jusu tvenkiniai dabar? Mes svajojam apie 10 aru tvenkini, tai idomu ar tokio dydzio tik bala, ar jau padoresnis ezerelis gaunasi. Beje, kiek domejaus kasimo darbai 300 eur su zemiu islyginimu.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Ką konkrečiai siūlo už tuos 300 e. aras, nusiima juodžemį, molį, ar kitą gruntą išsiveža ir nesukat galvos ką su juo daryt?
      10 arų tvenkinukas jau gana padoraus dydžio tiek žuvies paauginimui, tiek poilsiui, aišku turint papildomų lėšų galima kast ir didesnį :)
      Vienas apie 13 a. antrasis apie 18 a. reikia detaliau su GPS apeiti.

      Panaikinti
  5. o kaip dėl leidimų ir pan. savavališkai gal negalima kasti ? kažkur esu gidrėjęs, kad iki 4,5 aro nereikia leidimų ?

    AtsakytiPanaikinti
  6. Kreipkitės į savo rajono melioracijos skyrių ir jums ten viską paaiškins :)

    AtsakytiPanaikinti