2017 m. gruodžio 29 d., penktadienis

Tyras oras



Kalėdos stebūklų metas, tad nutarėme, jog stebuklai turi ateiti ir į mūsų namus :) Prieš kelis metus pasidovanojome vandens filtrus, šį kartą atėjo laikas pagalvoti apie tyro orą įrenginį rekuperatorių.

Dar statant namą ilgai svarstėme ir diskutavome dėl priverstinės rekuperacinės sistemos naudos ir reikalingumo. Tiek prieš kelis metus, tiek ir dabar vis dar yra nemažai abejojančių šios sistemos reikalingumu. Žmonės mieliau investuoja pinigus į tikrai abejotinus sprendimus kaip centralizuoti siurbliai ar kitas, tačiau pamiršta svarbiausią poreikį-tyrą orą. 

Pirmuoju etapu įsirengėme visą  ortakių vamzdyną, kurį, jau atlikus visą namo apdailą, įrengti yra nemenkas iššūkis, o ir vizualiai paslėpti juos jau kaip ir nelabai yra kur. Nebent virš Jūsų namo yra palėpė ar po namu rūsys kur tą visą raizgalynę galima sėkmingai paslėpti. 

Pirmo etapo darbai : 

O tada atėjo ilgas, kelis metus trukęs laukimas, kasrytinis ir kasvakarinis langų darinėjimas, kvapai namuose po rimtesnių maisto gamybos procesų. Jau nekalbant apie oro trūkumą sulaukus gausesnio svečių kiekio. Na tai iš dalies ir yra naujų, labai sandarių namų "privalumas", kuomet statydamas namą užsandarini visas įmanomas skylutes. Labiausiai jaučiasi tai toks nuolat "pritroškęs oras", kuris vėdinant per langus dingsta kelioms valandos. Apie tokio vėdinimo ekonomiją net ir kalbėti neverta. Namus atvėsinti 1-2 laipsniai galima vos per keliasdešimt minučių atidarius kelis langus. 

Prasikankinę kelis metus nutarėme, kad jau užteks, aukojame atostogų biudžetą. Vėdinamo ploto pas mus apie 145 kv.m., bendra kubatūrą apie 400 kūb.m.  Pasirinkome jau ne vieno blogerio sėkmingai išmėgintą Komfovent Domekt R 400 V rotacinį vėdinimo įrenginį.  Valdiklis C6 su galimybę programuoti darbo laikus, valdyti įrenginį internetu ir tt. Kol kas nusistatėme 50 % vėdinimo galingumo, ko mums pilnai užtenka. Aišku žvelgiant į įvairius pseudo specialistų ir higienistų reikalavimus, siūloma kaita yra 100 %. Tačiau veikiant tokių pajėgumu (ką išbandėmė) namo vidus primena tokį nedidelį uragano epicentrą :) užuolaidos juda, per vėdinimo angas galingo oro srautai ir tt. Esant didesniam žmonių kiekiui galingumą vienu pauspaudimo lengvai padidinsime iki norimo.


Pats rekuperatorius pakabintas ir pajungtas per kelias valandas. Daugiau darbo ir diskusijų atėmė vamzdyno izoliavimo klausimas. Garažas mūsų nešildomas, o būtent per jį keliauja visi oro padavimo ir šalinimo vamzdynai - viso 6 metrų ilgio atkarpa. Tinkamai neapšiltinus šių vamzdžių, šilumos nuostoliai būtų milžiniškai ir vamzdžiai veiktų kaip radiatoriai. 
Šiltinmo vatos dembliais atsisakėmė remdamiesi kolegų blogerių negera patirtimi ir priėmė sprendimą iš EPS 100 formuoti 10 storio polistireno dėžes (tuščias ertmes užpurškiant politireno putomis), kurios puikiai apšiltino visą vamzdyną. Pavasariui pasilikome tik šių dėžių apdailą. 
Ko pasigedome Lietuvoje tai vėdinomo grotelių, kurių pasirinkimas išties itin mažas ir daugumą plastmasinės. Tad pasirinkome šias, norėjome kitos spalvos, bet jų tiesiog nėra :)






 
MINUSAI:
1. kol kas matome jį tik vieną: SAUSAS ORAS. Jei iki vėdinimo sistemos paleidimo namie buvo 40-45 % drėgmė, tai šiais dienai ji nukritusi iki 35 %, kas nėra jau itin konfortiškai. Sprendžiame šią situaciją kol kas paprastai, miegamajame turime kambarinį oro drėkintuvą ir į namus perkame dauggggg vazoninių gėlių, kurie prisideda prie tinkamo oro drėgnumo. 
2. didelį minusą rašome Klaipėdos Komfovet padaliniui už tai kad pasiūlymus įrenginiui siuntė 2 savaites, net ir priminus kelis kartu el. laiškais,  pritaikė stebuklingą RESTOS metu gautą nuolaidų kuponą ir galutinė kaina su nuolaida gavosi gerokai didesnė nei kaina be nuolaidos bet kurioje e-parduotuvėje, negražu.......


Visus darbus nuo iki patikėjome atlikti  Evaldui, kuris atliko Co2 ir oro srauto matavimus. Kam reikės kontaktų kreipkits per https://www.facebook.com/IKnamas/



O čia trumpi mūsų šeimos narių atsiliepimai kol vieni miega, manau atsakantys į daugumą klausimų kas kaip ir kodėl :) 

"Vyras jau miega. O man nesimiega. Tai aš papasakosiu moteriškai apie pirmąją naktį. Su rekuperatorium;) kad būtų lengviau įsivaizduot, panaudosiu visiems patirtą malonų miegojimo būdą - palapinėje. Dar vakar mes visi trys miegojom mažoj palapinėj. Na žinot tą jausmą, kai šilta, jauku, o ryte pirmiausia ką noris padaryt- atitraukt užtrauktuką, kad įkvėpt tyro oro. Tik mes langus darome. Taip skaniai kvepia tada tas oras, ane? O va šiąnakt... realiai viskas tas pats: ta pati palapinė, tie patys trys mes, tik vienas skirtumas... mes miegam galvas iškišę į lauką. Sakysit galva šaltų? Neee, su kepurėm babos megztom mes, ne kokie kvaileliai gi:) ta prasme tyras ir vėsus oras tik nosytėm, visur kitur šilta. Aš žinojau, kad geras dalykas, bet netikėjau, kad fiziškai taip iškart pasijaus. Vyras net supanikavo, kad čia gal šaltą orą pučia ir ryt atsikelsim visi susirgę, bet termometras rodo 22 (nors pas mus antram aukšte įprastai apie 21 būna). Vadinas tiesiog juda oras ir į nosis paduoda vėsesnį ir švaresnį deguonį. Tik mažas minusiukas: jaučias, kad lūpos sausėja, drėkintuvas rodo irgi, kad pakrito drėgmė. Todėl rytoj reikės pirkti ne tik striukę, bet ir vazeliną. Nėra problemų, yra tik blogas požiūris;) labos nakties!" 


Ar reikia priverstinės vėdinimo sistemos šiuolaikiniame, sandariame name spręsti kiekvienam asmeniškai. Mūsų nuomonė nuo beveik kategoriškai ne, pasikeitė kardinaliai. Ir paskutinė nuotrauka skirta finansų ir naudindumo efektyvumo mėgėjams tiesiogiai iš vadiklio :)

Tyro oro !

2017 m. birželio 3 d., šeštadienis

Kur IKnamai slepia granules? Arba šildymo sezono apžvalga 2



Pats svarbiausias šio įrašo  klausimas, kur gi mes slepiame granules? Po lova nėra, garaže nebeliko, katilinėje taip pat. Tai kur gi jos? Juk aš sukurenau 4-5 tonas, o IKnamai visiems skaitovais akivaizdžiai meluoja ir slepia nuo visų granules :) 
Tokių ir panašių replikų praeitais metais susilaukėme labai daug, rašė jas tiek žmonės turintys neitin ekonomiškus namus, tiek ir pikti vadybininkai, nes niekas nenori pirkti jų pasenusių katilų. Panašių komentarų laukiame ir šiais metais :)
Labai jau ilgas ir užsitesęs šis šildymo sezonas prasidėjęs mums rugsėjo mėnesio viduryje, o pabaigos teko laukti labai ilgai, net iki gegužės pradžios. Praeitų metų šildymo rezultatas buvo 2,2 tonos granulių, įskaitant ir šilto vandens paruošimą, bei 2 "gyvatukų" šildymą. Šiais metais tikėjomės kažko panašaus. Kadangi pagausėjusiai mūsų šeimynai reikėjo šiltesnuo klimato tad ir stengiamės jį palaikyti 22C laipsnius, ką vėliau sumažinome iki 21-21,5C. Tad praeitų metų rezultato pagerinti nepavyko, bet skaičiais taip ilgai užsitęsus šildymui iš ties džiuginantys 2,5 t. granulių. Piniginių atvžilgių 2,5x145 e.  362 e granulės ir pridėkime apie 40 e. elektros sąnaudas. Viso gausime gana nedidelę sumą 400 e., šildomas plotas mūsų nėra jau toks mažas, viso 145 kv.m.   Šildymo sezonas truko 7 mėn. tad vidunės 1 mėnesio sąnaudos yra 57 e.

Dažnas klausia, ar katilinėje turiu lovą, nes juk kaip gi be jos ten, tikras pečkurys turi miegoti šalia katilo. Ne, deja lovos nėra, ir sudėjus visus granulių tampymus, katilo valymą ir kart nuo karto reguliavimą, per šildymo sezoną ten praleidau ne daugiau 8 val. Su katilo valymu šiais metais eksperimentavau ir valiau vos 3 kart, pasirodo užtenka ir tiek :) 
 Sezono eigoje teko išbandyti kelis maišus skirtingų gamintojų granulių: vienas pradėjus kūrenti katilinė pradėjo smirdėti klijais, o ir pačios granulės skleidė stiprų chemijos kvapą (pardavėjas informavau), antrosios pirktos iš vietinio gamintojo, tad teko net apsilankyti ir pamatyti visą gamybos procesą, kuriame nesimatė jokių šiukšlių, žvyro, tik gražios pjuvenos, o ir kvapas granulių medžio, o ne velnias žino ko. Tad senojo pardavėjo atsisakėmė ir naujam sezonui užsisakėme 3 tonas granulių, kaina šiuo metu 145 e/t.
Kas geriau šilumos siurblys, geoterminis, ar granulinis ? Kiekvienam pagal kišenę ir norus, mane tenkina maža šildymo kaina, tenkina reta priežiūra. Priežiūros reikės visoms šildymo sistemoms, kad ir kokią pasirinksite. 
P.S krosnelė kurta 3 kartus, vieną iš jų dingus elektrai per audrą.  Pildosi pranašystės, kad kuo toliau, tuo rečiau norėsis ją kurti. Na bet kitais metais reikės bandyti atsigriebti :) 

Kokios Jūsų šio sezono šildymo sąnaudos ?

Kas nenorite tampyti maišų, o mieliau leidžiate pinigus sporto klubui, alternatyva :

2017 m. gegužės 8 d., pirmadienis

Šieno ravėjimas arba moksliškai žolės skarifikavimas

Pavasaris šiais metais ilgas ir stipriai vėluojantis, kaip ir vėluojanti mūsų žalia žolės spalva, kad ji greičiau sužaliuotų nusprendėme, jog reikia ją gerokai reanimuoti ir pamaitinti maistinėmis medžiagomis.  

Skarifikavimas tai paprasčiausias žolės ir žemės supjaustymas nedideliais peiliukais, bei senos žolės išpešimas. Tokiu būdų žolytė gauna daugiau drėgmės, oro ir saulės, kas palengvina jos augimą. Tokius darbus specialistai pataria atlikti pavasarį ir rudenį, mes savo žolyną "šukavome" pirmą kartą. Rekomenduojama skarifikuoti bent 2 metų žolę.




Penktadienį nuspredėmė, jog laikas budintis po žiemos miego ir startuoti su "lengva mankštele", tačiau truputi apsirikome, nes mankštelė nebuvo lengva,  baigėme vėlyvą sekmadienio vakarą.  Skarifikatorių nuomavomės ir jis mūsų džiaugsmiui papuolė naudotas vos vieną kartą. Skarifikuojant skolintu įrankiu, patariame jį dezinfekuoti, kad nepernešti ligų į savo žolyną. Pats  darbas atrodo paprastas ir lengvai įveikiamas kiekvienam, tik bėda tame, kad mums teko skarifikuoti savo 70 arų  sklypą. Vejos skarifikavimas atliekamas gana greitai, tokio dydžio sklypą "pervažiuoti" galima per nepilną dieną. Tačiau daugiausiai laiko užima senos žolės grėbimas, jos krovimas į maišus ir išvežimas į pakelės griovius, kadangi kompostines užpildyme itin greitai. Po pirmų važiavimų buvome ištikti lengvo šoko, nes nesupratome iš kur tas velnio aparatas traukia tą šieną iš po žemių :)

Iš pradžių darbavomės grėbliais, tačiau vėliau sugalvojome, kad šį darbą galime gerokai palengvinti su sodo traktoriuku turinčiu žolės surinkimo bunkerį. Šis planas neišdegė, tad teko imti seną ir gerą įrankį grėblį. Sodo traktoriukas paprasčiausiai pastoviai kimšosi dėl drėgnos, senos žolės ir norint jį išvalyti teko gana nemažai pavargti. Tad "Vikingui" rašome riebų minusą už siaurą žolės išmetimo angą ir silpną, bent šio traktoriuko variklį. Vasarą ši problema gal ir nebūtų iškilusi, tačiau šiuos darbus vasara nėra pats tinkamiausias laikas atlikti.   Viso "pririnkome" apie 100 maišų (160 l) talpos senos žolės, kiekis išties įspūdingas.  


 Po kelių gerų savaičių pabėgiojome po sklypą su tręštuvų ir pamaitinome žolę 5 maišais NPK trąšų. Rezultatai pasimatė po nepilno mėnesio :)


Turint nedidelį sklypą ir neturint ar negalint iš gero draugo pasiskolinti skarifikatoriaus, visai viliojantis pasiūlymas samdyti žmones teikiančius šią paslaugą, kainos kiek teko domėtis svyruoja apie 5 e/aras, kas tikrai nėra itin daug atsižvelgus į įrankio nuomos kainą ir savo kelių dienų darbą, bei galvos skausmą kur padėtį itin didelį kiekį senos žolės. Mūsų atveju tokie darbai kainuotų daug, tad toks pasiūlymas priimtiniausias mažų sklypų savininkui. Įrankio nuomos kaina 35 e. dienai, tačiau nuomuojantis savaitgalį, mokamas vienos dienos įkainis. Kitos įmonės sezono įkarštyje bando gudrauti trumpinant nuomos laiką.

2017 m. balandžio 5 d., trečiadienis

Pavasarinis tvenkinių įžuvinimas



Ankstyvą šeštadienio rytą, apsikarstę  bačkomis, kibirais ir maišais išvykome į Lietuvos paribį - Kintus. Oras puikus, vaizdai pro langus dar puikesni, nelabai puikus tik  siauras ir gana vingiuotas kelias iki Kintų. 
Svarbiausias tikslas papildyti senojo tvenkinio gyventojų gretas ir parsigabenti naujų gyventojų naujam mūsų tvenkiniui. Eilių, kaip kituose žuvininkystės ūkiuose, nėra, tad viskas vyksta gana operatyviai. Iš anskto buvome susidarę pirkinių sąrašą ir ilgai netrukę apsiprękinome. Viso naujus namus rato 25 vnt. dvimečiai amūrai, ir apie 140 vnt. vienmečių ir dvimečių karpių. Amūrai gražūs, tačiau karpiukų kokybė itin nedžiugino. Dvimečiai gana maži, vos kelių šimtų gramų, kai auginti geromis sąlygomis gali būti ir 0,5 kg. dalis stipriai apsidaužę, tad prieš talpinant naujus gyventojus į laikinas transportavimo talpas, teko keliasdešimt jų paliuosuoti ir grąžinti atgal pardavėjams. Papildomai norėjome įsileisti ir upėtakių, tačiau pastarieji buvo itin dideli ir pardavėjai nepatarė jų tokių oru vežti, dėl galimo kritimo. 
Pardavėjams rašau 7-tą, dėl žuvų kokybės ir nesugebėjimo klientui už jo mokamus pinigus supakuoti žuvies su deguonimi į spec. maišus, o be jų transportavimas apsunksta. 
Ir pagaliau laukė smagiausia dalis - paskirstyti žuvims gyvenamus plotus. Vienos gavo visiškai naują, gilų namą, mažesnioji dalis turėjo tenkintis senaisiais, didesniai kambariokais senajame tvenkinyje. 
Tad artimiausiu metu trauksime meškeres, kursime kepsininę ir lauksime sveikos ir skanios žuvytės :) 


2017 m. vasario 19 d., sekmadienis

Sodo apžvalga. Real is beautiful :)


Real is beautiful :)
Kai už lango lyja ir švilpia stiprus vėjus, norisi prisiminti, jog tikras kalendorinis pavasaris jau nebe už kalnų, o kartu su juo ir nauji sodininkystės džiaugsmai.

Prieš du metus bekrentant pavasarinėm snaigėm, mes sodinome sodą, kuris šiais metais suspindo visu savo gražumu. Sodas žydėjo gausiai ir praeitais metais, tačiau norėdami, kad medeliai geriau prigytų ir stipriau augtų pasidžiaugėme žiedais, o užmegztus vaisius nuskynėme. Apie sodinimą rašėme: https://iknamai.blogspot.lt/2015/06/musu-sodas.html
Šiais metais laukėme jau gana nemažo derliaus. Iš sodintų 18 medžių, puikiai auga 17, viena vienintelė tręšnė iškeliavo į tręšnių rojų vos keliom savaitėm po pasodinimo. Per antrus sodininkystės metus pastebėjome paprastą dalyką, kiek darbo įdėsi į sodo priežiūrą, tokį ir rezultatą turėsi. O sodas priežiūros reikalauja išties nemažai: laistymas, genėjimas, balinimas, purškimas esant reikalui, tręšimas (mes tręšiame pelenais, kiaušinių lukštais, biohumusu), pomedžių tvarkymas. Tinkamai neprižiūrint sodo, jis auga prastai, neveda vaisių ar iš vis žūsta. Taip pat itin svarbu iš kur ir kokios būklės pirkti medeliai. Mūsų kiekvienas medelis buvo iškastas prie mūsų akių, gražiomis, sveikomis šaknimis, apvoliotas molio tyrėje, o jau kitą dieną pasodintas mūsų sode. Iš turgaus ar neaiškių prekeivių augalų nepirktume ir kitiems nepatartume to daryti.
Šių metu derlius: trešnių, abrikosų, persikų, vyšnių buvo gana nedaug. Obuolių, kriaušių gana daug, o slyvų šakos tiesiog lūžo nuo derliaus. Skoninės savybės taip pat sužavėjo netik mus, bet ir visus kitus paragavusius, matyt tinkama slyvoms žemė pas mus - riebus priemolis.
 
 Nors ir norėtume turėti visiškai ekologišką sodą, tačiau šiais laikais tai beveik neįmanoma, nebent auginsite vien obelis. Nori, nenori sode tenka panaudoti ir tam tikras priemones nuo kenkėjų, ypač žiedgraužio. Anskti pavasarį sodą baliname, vėliau purškiame vario sulfatu (ne chemija) ir prieš bei po žydėjimo naudojame spec. priemones. Daugiau sodo ir nebepurškėme. 

Spanguolės: apie spanguolių sodinimą ir auginimą norėjome rašyti atskirą įrašą, bet.......sugedo kietas diskas su gausybę nuotraukų ir beliko viena vienintelė :)  Ką gi mūsų spanguolynas 3x1 m. iškasėme apie 40 cm. molio, tada visą duobę užpildymę durpėmis (apie 20 karučių ir 3 karučiai smėlio) viską permaišėme, gausiai priliejome, kad sukristų žemė, aprėminome lentomis ir pasodinome nemažus spanguolių krūmėlius. Rezultatas nuotraukoje, spanguoliauti einame į kiemą iki šiol. Svarbiausiai gausiai ir dažnai laistyti. Spanguolės PILIGRIM veislės.

Vynuogės: analogišką situaciją kaip ir su spanguolėmis, visos sodinimo nuotraukos dingo........
Vynuoges rinkomės ilgai, daug skaitėme, bendravome su augintojais, norėjome desertinių veislių, galbūt ateityje tinkančių ir vyno ar sulčių gamybai. Sodinome pietinėje pusėje, greta pilymo, tad saulės gaus visą diena.  Viso pasisodinome 9 vnt. Solaris, Galachad, Reliance, Garant, Galanth, Muscat Blue,  Venus, Super Ekstra, Venus veislių vynuoges. Vynuogės sodinasi gana giliai, dėl galimo įšalimo. Žiemai papildomai apdengėme eglišakiais, lauksime pavasario ir tikėsimės, jog žiemą ir pirmą genėjimą išgyveno gerai. Šiais metais jei visos augs gerai, planuojame įrengti atramas ir formuoti vynuogių sienelę :) 

Šilauogės: auga, bujoja, svarbu daug ir pastoviai palaistyti, uogu kiekis vis daugėja :) Papildomai užmulčiame pjuvenomis ir medžių žievėmis iš lenpjūvės. Mėgėjišką šilauogyną sudaro 13 įvairiausių veislių šilauogių krūmų 2-4 metų.  Patariame nelaistyti šaltu gręžinio vandeniu ir papildomai netręšti bent kelis metus, kitaip lapai vidurvasarį stipriai nuraudonuoti, kaip ir atsitiko mums :)

Egzotika: sode auga ir tokie gana dar egzotiški augalai kaip žemaūgis graikinis riešutas (korenojskij), geltonžiedės sedulos, valgomas šermukšnis, kelių veislių lazdynų riešutai.  Planuojame pasisodinti dar kelis šermukšnius, šilkmedį, medlievą. Bet apie tai ateityje, nes augaliukai sodinti šiais metais, tad ir rezultatai neitin dar matomi.

Šių metu pagrindiniai darbai: tęsti medelių formavimą genint ir atlankstant šakas, nupirkti ir sukalti normalius kuolus, sutvarkyti medelių pomedžius, nes ravėti jau pabodo ir žinome plėsti eksperimentinį sodą :)